Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Patron

Franciszek urodził się w Asyżu w bogatej rodzinie kupieckiej. Ochrzczono go imieniem Jan Chrzciciel, ale ojciec zwykł go nazywać Francesko i to imię przylgnęło do niego na zawsze.

Rodzice mieli nadzieję, że syn również zostanie kupcem. Franciszek jednak zdecydował się wziąć udział w II krucjacie. Lecz już pierwszej nocy miał wizję: Pan nakazał mu by powrócił i tak też uczynił. Ślubował, że zamiast wojny zacznie czynić pokój i czekał na dalsze znaki od Boga.

W kolejnej wizji Pan nakazał mu naprawić swoją świątynię. Franciszek nakaz ten potraktował dosłownie i zaczął remontować kościół, w którym codziennie się modlił, a potem inne kościoły w okolicach Asyżu.

Pewnego dnia, usłyszawszy słowa Ewangelii o rozesłaniu uczniów przez Jezusa, zrozumiał swoje powołanie. Założył habit, przewiązał go sznurem i boso wyruszył nauczać ludzi i wzywać ich do nawrócenia. Jego misją stała się odbudowa wiary chrześcijańskiej.

Szybko dołączyli do niego naśladowcy, dla których napisał pierwszą Regułę, stanowiącą program ich życia. Wraz z towarzyszami udał się do Rzymu, gdzie papież zatwierdził ich sposób życia.

Franciszek nauczał o potrzebie pokory, ubóstwa, prostoty i modlitwy za wszystkich i wszystko, nawet za ptaki, które uważał za szczególne Boże stworzenia. Gdy inni nieśli broń Franciszek wyruszył do przywódców islamu z przesłaniem pokoju. Chciał ukazać Braterstwo Boże, żyjąc zgodnie z Ewangelią.

Surowego trybu życia, ubóstwa i ciągłych wędrówek nie wytrzymało jednak jego ziemskie ciało, Franciszek zmarł w wieku 44 lat w Porcjunkuli. Dwa lata po śmierci został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX.

29 XI 1979 r. na mocy listu apostolskiego papieża Jana Pawła II św. Franciszek ogłoszony został patronem ekologów, gdyż jest on wzorem, orędownikiem i przewodnikiem wszystkich zajmujących się ekologią.

Dla naszej placówki zagadnienia ekologiczne stały się priorytetem, dlatego właśnie św. Franciszka wybraliśmy na naszego patrona.

Obrazek przedstawiający św. Franciszka