Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Historia

Do roku 1937 Szkoła Podstawowa nr 61 nie miała swojej siedziby. Pierwsze informacje o istnieniu szkoły przypadają na rok 1863. Istniała wtedy jednoklasowa szkoła powszechna, która została zamknięta po upadku powstania styczniowego.

1917 r. nastąpiło ponowne otwarcie szkoły, już cztero oddziałowej. Od 1925r. do 1935r. istniało w szkole pięć oddziałów.

Zajęcia odbywały się wówczas w 1-klasowych publicznych szkołach powszechnych w Łagiewnikach Małych, Łagiewnikach Nowych, Skotnikach i Modrzewiu. Kierownikiem tych szkół do 1935r. był Julian Salski, a później Walenty Jędrzejewski.

1936 r. podjęto decyzję o budowie szkoły. Prace budowlane trwały 16 miesięcy. Większość prac budowlanych wykonała miejscowa ludność w czynie społecznym

Budynek szkoły w roku 1938

W okresie od 15 X 1937 r. do 15 I 1938 r. przekazano do użytku nowy gmach szkoły, nowoczesny, z mieszkaniem dla kierownika i woźnego, siedmioma izbami lekcyjnymi, sekretariatem, pokojem nauczycielskim i spółdzielnią uczniowską.

Pierwszy rocznik podjął naukę w nowej szkole we wrześniu 1938 r. Kierownikiem szkoły, aż do wybuchu II wojny był św. Walenty Jędrzejewski.

W czasie wojny Niemcy zniszczyli wszelkie ślady polskości szkoły…szkoła nie istniała.

Po odzyskaniu niepodległości kierownikiem został p. Pawlak, który natychmiast przystąpił do organizowania szkoły, mocno zdewastowanej w czasie okupacji.

We wrześniu 1945 r. progi szkoły przekroczyli pierwsi uczniowie, zaś kierownikiem szkoły został Antoni Zalicki, który pełnił tę funkcje do 15 marca 1953r. Pierwsza grupa absolwentów, w sumie 14 osób opuściła mury szkoły w 1947r..

Od września 1953 r., przez kolejnych dziesięć lat funkcję kierownika pełnił Hieronim Gieroń.

W latach 1963 – 1966 kierownikiem szkoły był Antoni Szejgis. W szkole uczono wówczas na dwie zmiany, w 11 oddziałach.

W latach 1966 – 1974 funkcję kierownika ponownie objął Hieronim Gieroń.

We wrześniu 1974 r. dyrektorem szkoły zostaje Danuta Bednarek. Za jej kadencji dokonana zostaje modernizacja budynku, doprowadzenie wody i przeniesienie sanitariatów z zewnątrz do budynku szkolnego.

We wrześniu 1979 r. dyrektorem szkoły zostaje Joanna Dądela.

W latach 1984 – 1986 wykonany został kapitalny remont szkoły. Dobudowano węzeł gospodarczo- socjalny ( kuchnia, stołówka, toalety), dwie sale lekcyjne i druga klatka schodowa. W 1988r. rozpoczęto budowę sali gimnastycznej.

Od września 1991 r. do sierpnia 2008 dyrektorem szkoły była Pani Krystyna Pacholczyk.

1995 r. ukończona została budowa sali gimnastycznej. Do szkoły doprowadzony został gaz, zmodernizowano łazienki oraz szatnie. Dokonano napraw i konserwacji ogrodzenia. W 1999r. zmieniono sposób odprowadzania ścieków z szamb na kanalizację. W 2000r. oddano do użytku boisko do koszykówki, wykonano bieżnie i skocznie.

Dnia 8 października 2001 r.Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o wyborze św. Franciszka z Asyżu na patrona szkoły.

28 kwietnia 2003 r. odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia św. Franciszka z Asyżu połączone z obchodami 65-lecia istnienia szkoły w budynku przy ul. Okólnej 183.

Od września 2008 r. dyrektorem szkoły jest Pan Dariusz Nowak.

W dniu 4 października 2008 odbył się rodzinny I Festyn św. Franciszka.

grudniu 2008 rozpoczęto realizację projektu środowiskowego Żywa Szopka. Przez prawie dwa tygodnie w specjalnie przygotowanej szopce przebywały żywe zwierzęta osioł i dwie owce.

W dniu 29 maja 2009 szkoła obchodziła okrągłą rocznicę 70 – lecia istnienia na tym terenie. Pobudowaliśmy nowe schody prowadzące do szkoły.

W wakacje 2009 wyremontowano korytarz szkolny na parterze i sale lekcyjną nr 9 oraz dach na części szkoły i zapleczach sali gimnastycznej. W dniu 10 października 2009 odbył się kolejny już bo II Festyn św. Franciszka współorganizowany z fundacją Gajusz prowadzącą hospicja dla chorych dzieci w województwie łódzkim. W czasie festynu było wiele atrakcji między innymi wioska rycerska. W wakacje 2010 wyremontowano korytarz na I piętrze oraz sale lekcyjną nr 12 i jadalnie szkolną, zmieniono chodniki przed szkołą, wprowadzono ograniczenia prędkości do 40 kilometrów, zamontowano płotki zabezpieczające dzieci na chodniku.

W dniu 13 października odbył się III Festyn św. Franciszka. tym razem gośćmi festynu było Stowarzyszenie pana Krzysztofa Cwynara, które występami grupy młodych artystów oraz tego świetnego piosenkarza uświetniło festyn.